Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Obszy

Orkiestra Dęta

W 2006 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Obszy z inicjatywy jego dyrektora, Pani Bożeny Bednarczuk rozpoczęła działalność Orkiestra Dęta. Początki, jak to zwykle bywa nie były łatwe bo tworzenie czegoś od zera wymaga mnóstwa pracy, poświęceń i ludzi, którzy będą wspierać nowo powstające dzieło. Na szczęście w Obszy się udało i to z niezłym skutkiem.

Udało się znaleźć grupę młodych ludzi, chętnych do nauki gry na instrumentach dętych. Udało się znaleźć fundusze na instrumenty i akcesoria. A przede wszystkim udało się znaleźć człowieka, który swoją charyzmą, poświęceniem i zaangażowaniem zaszczepił w dzieciach i młodzieży pasję do muzyki i po prostu ich jej nauczył. Mowa tu o Wojciechu Baszkiewiczu, który w początkach istnienia Orkiestry Dętej z Obszy prowadził lekcje gry na instrumentach, a gdy jego podopieczni osiągnęli odpowiedni poziom warsztatowy został ich kapelmistrzem i prowadził podczas występów na szczeblu lokalnym, ogólnopolskim oraz poza granicami naszego kraju.

Bo Obszańską Orkiestrę można było do tej pory zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć w wielu miejscach w Polsce, ale też na Słowacji i Ukrainie. Orkiestra gra podczas świąt Kościelnych i narodowych, na rozmaitych festynach i imprezach rozrywkowych, a także na przeglądach i festiwalach o rozmaitym szczeblu. W jej repertuarze można usłyszeć utwory różnego rodzaju. Począwszy od pieśni kościelnych, patriotycznych, marszów, utworów estradowych, popularnych melodii po dzieła takich mistrzów jak Wolfgang Amadeusz Mozart, czy Fryderyk Chopin.

Do największych sukcesów Orkiestry można zaliczyć:

- III miejsce na VII Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polichnie - 2010

- Nagroda Wojewody Lubelskiego, Pani Genowefy Tokarskiej na XI Powiatowym  Przeglądzie Strażackich Orkiestr Dętych w Potoku Górnym - 2011

- II miejsce na VIII Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polichnie - 2011

- Pierwsze wyróżnienie  na Gali Orkiestr Dętych w Brzózie Królewskiej – 2011

- Wyróżnienie na III Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach, gm. Ustka – 2011      

- IV miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Biłgoraju – 2012 

 

W styczniu 2017 pracę z orkiestrą zakończył Wojciech Baszkiewicz, a jego miejsce zajął Michał Giza.

Orkiestra wciąż chce się rozwijać więc w swoje szeregi zaprasza wszystkich chętnych – doświadczonych i ukształtowanych już muzyków jak i wszystkich tych, którzy chcieliby nauczyć się grać na instrumencie i wraz z innymi spędzać czas, grać, rozwijać się, poznawać ludzi i muzykę. Na pewno warto!

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny